Řez ovocných stromů

JÁDROVINY (jabloně, hrušně, kdouloně....)

Řežeme v předjaří - zimní řez, v měsících únor a březen, ale je možné ho provádět ihned po skončení velkých mrazů. Pokud by jsme termín nestíhali (velké produkční sady), je možné řezat po opadání listí.

Nadúroda ovoce:

je vhodné provést během června probírku plůdků a zároveň odstranit (vytrhnout) nové mladé letorosty "vlky", které odčerpávají živiny potřebné pro vývoj zdravých plodůanepropouští světlo a vzduch do koruny.

 

Pro lepší vybavení plodů a k omezení hořké pihovitosti plodů:

je vhodné použít pozdně letní řez během srpna (začátek září). Z pravidla platí, čím větší úroda, tím slabší řez.

 

PECKOVINY (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně)

Řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i na začátek září).

Pro broskvoně je lepší řez v období květu, neboť výskyt klejotoku u tohoto druhu bývá nižší.

 

SKOŘÁPKOVÉ OVOCE (ořešák vlašský, líska obecná...)

Ořešák řežeme zásadně v době vegetace. V pozdním jaru až začátkem léta - konec května až červen (červenec). Při řezu se snažíme vyhnout vysokým teplotám, které zpomalují hojivé procesy.

 

Líska obecná se nejčastěji pěstuje jako keř, případně jako stromek. U tohoto druhu stačí v intervalu 3-4 let provádět zdravotní řez a to v období února až března.

 

DROBNÉ OVOCE (angrešt, rybíz, maliník, ostružiník, vinná réva, borůvka kanadská a kamčatská, brisinky, kiwi, černý bez....)

Nejvhodnější doba jejich řezu je v období, kdy už přešly silné mrazy, tzn. únor až začátek března.

Hlavně rybíz, angrešt i réva velmi brzy na jaře raší a mohlo by to vlastní řez komplikovat (u révy silný mízotok a u rybízu s angreštem nebezpečí vylamování narašených květních pupenů). Pokud tento termín nestihneme, je možné provést řez rybízu, angreštu, ostužiníku a maliníku co nejdříve po sklizni tzn. červenec - srpen (září).

FOTOGALERIE

ZAHRADY HASTÍK
Ratiboř 198

Ratiboř u Vsetína

756 21

 

tel.:  +420 737 613 520
tel.:  +420 604 817 181

e-mail: zahradnik@halenkov.cz

 

Více kontaktů >